Idealny plecak szkolny, czyli jaki?

Wybór właściwego plecaka dla dziecka nie jest wcale taki prosty jakby mogło się to wydawać. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli plecaków, a to wcale nie ułatwia wyboru. Ważna jest także nie tylko pojemność plecaka, ale także to, aby był on po prostu zdrowy. Innymi słowy, aby zbytnio nie obciążał pleców dziecka.

Właściwa waga plecaka

Dlatego tak ważna jest waga plecaka szkolnego. Warto zatem wiedzieć, że waga plecaka wraz z jego zawartością nie może przekraczać 15% wagi dziecka. Przy dzieciach młodszych, uczęszczających do klas I – III ta wartość nie powinna przekraczać 10%. Cięższe plecaki szkolne stanowią dla dziecka zbyt duże obciążenie, co może po prostu wpływać na uszkodzenie kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę?

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jaki należy brać pod uwagę przy wyborze plecaka to to, aby posiadał on sztywne plecy. Inny słowy, aby posiadał sztywną ściankę przylegającą do pleców dziecka. Ma to także ogromy wpływ na zdrowie pleców i kręgosłupa dziecka. Dobrym wyborem będzie także plecak, który posiada przynajmniej kilka przegródek. Pozwala to nie tylko na utrzymanie porządku, ale także pozwala na odpowiednie rozłożenie ciężaru. Na koniec wspomnieć należy jeszcze o szelkach. Muszą być one odpowiednio szerokie. Ważna jest także ich długość. Plecak powinno się łatwo zakładać i zdejmować.

Jak nosić plecaki?

Wielu młodych ludzi nosi plecak na jednym ramieniu. Jest to modne jednak niewłaściwe. Dlatego rodzice zawsze powinni zwracać uwagę na to, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach.