Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Ażeby nauka jazdy na rowerze była bezbolesna i przebiegała sprawnie, należy podzielić ją na kilka etapów. Warto zauważyć, że przygotowywanie dziecka do jazdy można rozpocząć bardzo wcześnie, gdy ma ono dopiero kilka lat.

Pierwszy etap

Pierwszym etapem nauki jazdy jest przyzwyczajanie maluchów do rowerków dla dzieci. Początkowo więc sadza się je na rowerki dla dzieci, na których nie muszą się uczyć jeździć, gdyż są one stabilne i nie wymagają łapania równowagi. Mowa o malutkich rowerkach na trzech kółkach, które nie posiadają łańcucha. Dziecko nie musi nawet pedałować, aby poruszać rowerkiem. Napędza je, odpychając się nóżkami od podłoża. Użycie tego typu rowerków dla dzieci ma za zadanie zapoznanie dziecka ze specyfiką jazdy na rowerze.

Właściwa nauka jazdy

Kiedy dziecko jest już trochę większe, przychodzi czas na rozpoczęcie właściwej nauki jazdy. W tym momencie, optymalne dla dzieci rowerki to takie, które są stosunkowo małe i posiadają dodatkowe kółka. Chodzi o to, aby rower był stabilny. Wydaje się jednak, że można również pominąć ten etap i od razu posadzić dziecko na rowerze dwukołowym. Trzeba wtedy jednak stale znajdować się w pobliżu dziecka, aby zaasekurować je przed ewentualnym upadkiem spowodowanym utratą równowagi.