Funko Pop – czym są?

Chociaż jeszcze kilka lat temu niewiele osób w Polsce słyszało o figurkach Funko Pop, to obecnie zyskują one niewiarygodną popularność we wszystkich grupach wiekowych. Te wykonane z winylu urocze figurki aktualnie stanowią nie lada kąsek dla wszystkich kolekcjonerów. Co warto wiedzieć na temat tych figurek? Skąd się one wzięły na polskim rynku? Odpowiadamy!

Charakterystyka figurek

Funko pop to niewielkich rozmiarów, bo zaledwie 10 centymetrowe, figurki prezentujące bohaterów pochodzących zarówno z filmów, bajek, jak i komiksów oraz popularnych gier komputerowych. Wszystkie spośród licencjonowanych figurek wykonane są z wysokiej jakości winylu, dzięki czemu mogą one w niezmienionej formie służyć przez długie lata. Czym się charakteryzują dostępne figurki?

Cechą charakterystyczną wszystkich spośród figurek w ramach linii Funko Pop jest nieproporcjonalnie duża głowa względem tułowia. Jest to rezultat zastosowania w czasie projektowania figurek zasad japońskiego stylu tworzenia karykaturalnego wyglądu postaci znanego jako chibi. Obecnie w sprzedaży odnaleźć można figurki prezentujące setki postaci współczesnej popkulturowej twórczości.

Przedsiębiorstwo Funko

Za wprowadzenie figurek Funko Pop oraz ich rozpowszechnienie na całym świecie odpowiada przedsiębiorstwo Funko, które od początku swojej działalności skupia się na produkcji uroczych figurek oraz maskotek przedstawiających znane postaci ze świata popkultury. Chociaż sama Firma została założona w roku 1998, to jej intensywny rozwój nastąpił po roku 2005.

Wtedy to przedsiębiorstwo zostało wykupione przez Briana Mariotti’ego. Kolejnym kluczowym momentem w rozwoju firmy Było pojawienie się figurek Funko Pop z linii przedstawiającej bohaterów popularnego serialu telewizyjnego, Gra o tron. Aktualnie przedsiębiorstwo każdego roku odnotowuje sprzedaż figurek przynoszących zysk rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów.