Czy zabawki sensoryczne są odpowiednie dal dzieci?

Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego rodzaju zabawek. Znajdują się wśród nich między innymi zabawki sensoryczne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pobudzać zmysły wzroku, dotyku, węchu, słuchu. Jest to świetna opcja, jeśli rodzic chce stymulować rozwój swojego maluszka poprzez zabawę. Dostarczają one rozmaitych bodźców, uczą i bawią. Producenci zadbali o to, aby zabawka sensoryczna przykuwała wzrok dziecka swoją kolorystyką, zachęcała do ruchu.

Zabawki sensoryczne wspierające rozwój dziecka

Co warto wiedzieć o zabawkach sensorycznych? Czy warto je kupować?

Zabawki sensoryczne przyspieszają rozwój dziecka, dostarczają mu także wiele frajdy. Mają intensywne kolory, które przykuwają wzrok i wydają rozmaite dźwięki, więc wzbudzają zainteresowanie u maluszka. Mogą szumieć, szeleścić, piszczeć, grzechotać i wydawać szereg innych dźwięków. Tego rodzaju zabawki wyróżniają się zróżnicowaną fakturą, przez co idealnie oddziałują na zmysł dotyku. Wzbudzają ciekawość świata i zachęcają do jego poznawania. Jako pierwsza zabawka wspaniale sprawdza się szumiący miś, który służy za przytulankę, towarzysza do zabawy, uspokajacza, najlepszego przyjaciela. Ułatwia zasypianie, bo generowany przez zabawkę szum działa kojąco na maluszka. Będzie to świetna opcja już dla najmłodszych dzieci. Pozwoli się wyciszyć przed drzemką.

Podczas wybierania zabawki sensorycznej powinno się mieć na uwadze rodzaj i poziom trudności użytkowania. Znaczenie ma to, aby zabawka była właściwie dobrana do wieku dziecka i jego umiejętności poznawczych. Na początku wspaniale sprawdzają się zabawki wykonane z miękkich i szeleszczących w materiałów. Godne polecenia będą maty edukacyjne z grzechotkami, puzzle, klocki z kolcami i wypustkami, szmaciane książeczki o wielu fakturach. Istotne jest również to, aby zabawka była wykonana z dobrej jakości materiałów, solidna. Należy kupować produkty wyłącznie ze sprawdzonego źródła, renomowanych marek, które mają odpowiednie atesty i certyfikaty, cieszące się pozytywnymi opiniami wśród rodziców. Zabawka ma mieć walory edukacyjne, stymulować rozwój dziecka.