Zabawki sensoryczne – dlaczego warto zafundować je swojemu dziecku?

Dla wszystkich rodziców najważniejsze jest dobro ich dzieci. Jednocześnie chcą dbać zarówno o ich dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, ale i rozwój. Te najmłodsze dzieci rozwijają się nawet przy prozaicznych czynnościach, wszak wszystko na tym świecie jest dla nich nowe. Rodzice chętnie kupują też rozmaite zabawki, które mają przede wszystkim sprawiać maluchom przyjemność. Warto jednak wiedzieć, że wybierając zabawki sensoryczne dodatkowa dbamy o ich rozwój. Czym jest ten rodzaj zabawek – wyjaśniamy.

Zabawki sensoryczne- co to takiego?

Zabawki sensoryczne są na ogół bardzo niepozorne, i często nie wyróżniają się niczym szczególnym na sklepowej półce. Jest w nich jednak jakaś niezwykła moc, która sprawia, że dzieci za nimi szaleją, zwłaszcza te najmłodsze, niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia. Wszystko przez to, że dzieci w tym wieku dopiero uczą się swoich zmysłów, a rolą zabawek sensorycznych, jak sugeruje nazwa, jest pobudzanie zmysłów do pracy.

Zabawki sensoryczne są na ogół bardzo kolorowe, co ma pobudzać zmysł wzroku. By pobudzać zmysł dotyku mają różne faktury, wypustki, wykonane są z przeróżnych, przyjemnych w dotyku materiałów. Często te materiały, lub ukryte w środku elementy będą wydawały dźwięki o różnym natężeniu. Takie zabawki szeleszczą, piszczą lub grzechoczą. W przypadku zabawek dla niemowląt mogą mieć nawet różne smaki. Tak małe dzieci przecież wszystko muszą włożyć do buzi, i to nie tylko ze względu na ząbkowanie, ale także na ciekawość. Dzięki oddziaływaniu na różne zmysły zabawki sensoryczne nie tylko pobudzają dzieci do rozwoju, ale często też pomagają im rozładować nieznane im dotąd emocje.

Jakie zabawki sensoryczne warto kupić swojemu dziecku?

Zakup zabawek sensorycznych nie powinien się istotnie różnić od kupna wszelkich innych zabawek. W tym względzie w pierwszej kolejności zawsze kierujemy się dwiema zasadami. Po pierwsze i najważniejsze, zabawki muszą być bezpieczne, co jest szczególnie ważne u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Żadne elementy nie mogą odpadać, zwłaszcza jeśli są łatwe do połknięcia. Najlepiej zatem wybierać zabawki z odpowiednimi atestami, zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa.

Po drugie zabawki muszą być dostosowane do wieku. Kupując zabawkę dla młodszych dzieci ryzykujemy tylko tym, że dziecko szybko się znudzi i rzuci zabawkę w kąt. Kupując zabawkę na wyrost względem rozwoju dziecka ryzykujemy tym, że dziecko trwale zniechęci się do danej aktywności.

Zabawki sensoryczne powinny być też dostosowane do upodobań dziecka. Na przykład dzieciom wysoko wrażliwym nie należy kupować zbyt głośnych zabawek.