Termometry dla niemowląt – krótki opis. Jaki termometr będzie najbardziej odpowiedni dla dziecka?

Zapewne każdy, kto posiada dzieci, troszczy się o ich dobre samopoczucie i odpowiedni rozwój. Dotyczy się to dzieci w każdym wieku. Lecz jak wiadomo, dziecko w wieku niemowlęcym wymaga szczególnej opieki oraz uwagi ze strony swoich rodziców. Ich niepokój wzbudza najczęściej nietypowe zachowanie dziecka i niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Jednym z takich symptomów może okazać się na przykład podwyższona temperatura ciała dziecka.

Jak wybrać najbardziej odpowiedni termometr dla niemowlęcia?

Jeśli już o malucha pojawi się gorączka, pierwszym krokiem ze strony opiekunów powinien być wybór odpowiedniego termometru, w celu dokonania prawidłowego, dokładnego pomiaru temperatury. Termometry dla niemowląt są ogólnie łatwo dostępnymi akcesoriami na naszym rynku – można nabyć różne ich modele. Producenci posiadają w swoich ofertach coraz to nowsze rozwiązania. Można więc znaleźć:

  • termometry szklane, 
  • termometry paskowe, 
  • termometry elektroniczne
  • termometry na podczerwień
  • monitory temperatury.

Niestety nie każdy z wyżej wymienionych rodzajów termometrów daje gwarancję, że wynik pomiaru okaże się być dokładny i wiarygodny.

Rodzaje termometrów oraz ich opisy

termometry dla niemowląt

Termometr szklany

Szkodliwą rtęć zawartą w termometrach szklanych zastąpiono inną cieczą, np. alkoholem; nadal cieszą się one sporą popularnością. Powinno się mieć jednak na uwadze, iż czas ich pomiaru jest dosyć długi (wynosi kilka minut). Podczas stosowania takiego termometru pojawia się też ryzyko stłuczenia. Te dwa aspekty sprawiają, że nie są one najbardziej odpowiednie do mierzenia temperatury u niemowląt. 

Termometr paskowy.

Termometry paskowe są wprawdzie niedrogie i łatwe w użyciu, lecz niestety ich wadą jest fakt, że są one mało precyzyjne. Pomiaru z wykorzystaniem takich termometrów dokonuje się poprzez ich przyklejenie do czoła, po czym konieczne jest porównanie zabarwienia paska z kolorem widocznym na wzorniku. Ze względu na to, że umożliwiają one jedynie orientacyjne sprawdzenie wysokości temperatury, u niemowląt i małych dzieci ich zastosowanie jest niezbyt praktyczne.

Termometr elektroniczny.

Termometry elektroniczne okazują się nowoczesną alternatywą dla termometrów szklanych. Ich dodatkowym plusem jest to, że są równie tanie, ale zarazem bezpieczniejsze, co ich szklane odpowiedniki. Pozwalają one pomiar temperatury w kilkadziesiąt sekund. Przeważająca większość termometrów elektronicznych jest na baterie. Dostępne modele posiadają różnice w kształcie, rodzajach końcówek oraz w materiałach, z których są wykonane.

Wynik pomiaru dokonanego danym termometrem elektronicznym pojawia się na wyświetlaczu. Poza tym umożliwiają zmierzenie temperatury dziecka w ustach, odbycie lub pod pachą. Kupując termometr elektroniczny, każdy rodzic powinien wybrać taki, który ma elastyczną końcówkę. Zwiększa to bezpieczeństwo, podczas gdy stosuje się go u niemowląt. 

Termometr bezdotykowy. 

Termometry te uważane są powszechnie za bardzo dobry wybór dokonywany przez rodziców niemowląt i małych dzieci. Termometry bezdotykowe na podczerwień są rozwiązaniem problemu, jaki często stwarza utrzymanie dziecka w jednym ruchu, kiedy trzeba zmierzyć mu temperaturę. Ponadto dają one wiarygodny wynik. Ich następną zaletą jest wielofunkcyjność – możemy zmierzyć nimi także temperaturę wody, pokarmów i powietrza. 

Termometr smoczek. 

Termometr tego rodzaju potrafi zmierzyć temperaturę w ustach maluszka z dużą dokładnością – wynik pomiaru pojawia się na wyświetlaczu elektronicznym w ciągu kilku minut. Niestety ma on też pewną wadę. Problem może się w tym przypadku pojawić, kiedy w momencie pomiaru temperatury dziecko nie ma chęci na smoczek lub nie odpowiada mu dany kształt smoczka. 

Jak widać, wybór odpowiedniego termometru dla niemowlęcia  nie jest taką błahą sprawą. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy z pewnością można zainwestować w sprzęt, który nie zawiedzie oczekiwań nawet najbardziej wymagających rodziców i okaże się najodpowiedniejszy dla ich dziecka.