Mierzenie pH w warunkach domowych

Sprawdzanie odczynu pH jest bardzo interesującym doświadczeniem. Pozwala na dostrzeżenie istotnych różnic pomiędzy danymi substancjami. Inne pH będzie miała woda, sok pomarańczowy, a także mleko.

Czym jest odczyn pH?

Jest to wskaźnik, który określa odczyn substancji na podstawie różnej ilości jonów wodorowych. Skala pH prezentuje się od 0 do 14. Odczyn poniżej 7 jest kwaśny, utrzymujący się na poziomie 7 obojętny, natomiast powyżej 7 zasadowy.

Jak przeprowadzić test pH w domu?

Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w miernik pH z DanLab. Najbardziej podstawowym są papierki wskaźnikowe, które są tanie i najłatwiejsze w obsłudze. Wystarczy zanurzyć papierek w cieczy i odczytać odczyn za pomocą zmiany zabarwienia.
Bardziej czułą, lecz jednocześnie droższą metodą, będzie zaopatrzenie się w tester elektroniczny. Elektroniczny miernik pH wskazuje dokładny wynik w skali cyfrowej 1-14. Koszt takiego miernika nie jest niski i wynosi ok. 500zł, lecz pozwala na przeprowadzanie naprawdę ciekawych pomiarów.

Czy jest to bezpieczne?

Przeprowadzanie pomiarów pH nie stanowi większego zagrożenia. Wszystko zależy od tego, jakie substancje chcemy zbadać. Używanie do pomiaru papierków wskaźnikowych jest najbezpieczniejszą metodą. Dobrze, aby małe dzieci wykonywały doświadczenia w obecności osoby dorosłej. Zwłaszcza, kiedy pomiar jest wykonywany wskaźnikiem elektronicznym. Wskaźnik ten bardzo łatwo uszkodzić lub zniszczyć