Jak ułożyć kostkę Rubika?

Z artykułu dowiesz się jak ułożyć kostkę. Kostka Rubika to popularna łamigłówka logiczna. To kostka, w której każdą ze ścian podzielono na 9 mniejszych kwadratów, a zabawa polega na tym, by tak przesuwać kolorowe sześcianiki, by w efekcie każda ze ścian miała inny kolor.

 

Trochę historii

 

Choć mogłoby się wydawać, że historia tej zabawki jest już bardzo długa, to została ona wynaleziona przez węgierskiego architekta Erno Rubika zaledwie w 1974 roku, któremu pierwsze ułożenie kostki zajęło miesiąc, choć obecni rekordziści potrafią ułożyć kostkę w czasie poniżej czterech sekund.

Co ciekawe, bardzo podobną zabawkę logiczną dwa lata później opatentował w Japonii. Zabawka jednak bardzo szybko stała się popularna, już w 1982 roku zorganizowano pierwsze zawody, w których uczestnicy ścigali się w jak najszybszym układaniu kostki.

Jak ułożyć kostkę Rubika?

 

Wiele osób, które bierze do swych rąk kostkę Rubika próbuje ją ułożyć metodą prób i błędów. Często jest to pracochłonne i nie przynosi pożądanych rezultatów. Niewiele osób wie, że jak większość problemów logistycznych, także układanie kostki Rubika ma gotowe rozwiązanie, i to nie jedno. Dla osób początkujących najczęściej poleca się stosowanie metody LFL oraz Corners First. Nie są to może metody zbyt efektywne, ale skuteczne. Wśród popularnych metod układania kostki Rubika można też trafić na polskie akcenty takie jak: metoda ZB (Zborowski-Bruchem) lub ZZ speedcubing system. Do ułożenia kostki Rubika nie zawsze potrzebne są oczy, istnieją bowiem metody na rozwiązanie łamigłówki bez użycia wzroku np. Old Pochmann lub M2/R2.